Forum Kadınız | forumkadiniz.com | Kadınca Günlere

Tam Görünüm: Dekorasyonda renk kuralları
Şu anda Hafif Görüntüleme modundasınız. Sayfayı normal görüntülemek için, buraya tıklayın.
Evimizi dekore edeceğimiz renkleri seçerken ilk aşamada neleri göz önünde bulundurmamız gerektiğinden Ev Dekorasyon Renkleri ve Renk Çemberi isimli yazımızda bahsetmiştik. Bugün ise seçtiğimiz bu renkleri dekorasyonda kullanırken dikkat etmemiz gereken renk kuralları üzerinde duracağız.

Konuya girmeden ufak bir ipucu vereyim. Bir mekan için dekorasyon renkleri seçerken çok sevdiğiniz bir sanat eserinin (yağlı boya tablolar vb.) veya favori kumaşınızın renklerinden esinlenebilirsiniz. Hatta o tabloyu veya kumaşı da mekanda kullanarak muhteşem bir etki yaratabilirsiniz.
Çok yaygın olarak uygulanan bu kurala göre seçtiğiniz dekorasyon renkleri uygulanırken en baskın olmasını istediğiniz rengi tüm odanın %60’ını oluşturacak şekilde kullanmalısınız. İkincil rengi %30 oranında ve son olarak vurgu yaratacak rengi de %10 oranında uygulamalısınız.

Bu kuralı uygulamanın en kolay yolu ise baskın rengi duvarlarda, ikincil rengi halılar ve mobilyalarda, vurgu rengini de aksesuarlarda, yani kırlent, biblo, resim, çiçek gibi tamamlayıcı dekoratif objelerde kullanmaktır.

Kendi evimden bir örnek vereceğim. Evlenirken salonumuzu klasik olarak kahverengi tonları ve beyaz olarak seçmiştik. Aksesuarlarında renginin uygun olması için benzer renkler tercih ettik. Baskın renk beyaz, ikincil renk kahverengiydi. Daha sonra salonda yaşadıkça bana bir sıkıntı gelmeye, kasvet basmaya başladı. Farkettim ki canlı bir ton eksik. En uygununun yeşil olacağına karar verdim ve beyazlı yeşilli kırlentler diktim, ikiz vazomu ve içindeki çiçeği hazırladım. Farklı yeşil tonlarında büyük boncukları olan bir kolye aldım, orta sehpanın üzerindeki tabağın içine yerleştirdim. Bir de perdelerime yeşil ve sarı kelebekler ördüm ve iğneledim. Bahar gibi oldu.

Bu kurallar böyle tecrübelerden yola çıkarak oluşturuluyor zaten. Ben de farkında olmadan bu kuralın sağlamasını yapmış oldum. Siz de dekorasyon için renk seçerken bu kuralı düşünerek seçerseniz mekanda uyum ve düzenli görüntüyü sağlamış olursunuz.