Değerlendir:
  • 0 Oy - 0 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Arap Baharı kadınlar için bir felaket olmuştur?
#1

Yonca Toptan Toptan Alışveriş

Devrim Arap dünyasının parçaları süpüren yana neredeyse iki yıl geçti. Kadınlar düzenlenen ve Tunus, Mısır ve Yemen'de yıllardır eski rejimler devrildi gösteriler açtı - ve Libya'da Muammer Kaddafi deviren isyancılara yardım etti.

Umutlar Arap Baharı sadece politik değişim değil, getireceği yüksek - ama çok fazla toplumsal cinsiyet eşitliği. Ama ayaklanmalar oynadığı önemli rolE rağmen, birçok aktivitede kadınların siyasi sürecin dışında bırakılıyor .

Onlar kendi temel haklarını baskıcı hükümdarlar devrilmesinden sonra nüfuz kazanıyor muhafazakar ve dini güçler, tehdit altında olan korku, onların düşüncelerini yansıtmıyor.
İslamcı yönetimler Libya artık Tunus'ta, Mısır'da yerde olduğunu ve. Onların parlamentoları laik güçleri ve muhafazakarlık yükselişi arasında bir denge bulmak için çalışıyorlar. Bazı endişe bu kadınların haklarını değil, aynı zamanda ifade ve din özgürlüğü değil, sadece sınırlayıcı Şeriat risklerin kalıcı etkisi hissedliyor.

Mısır'da, milletvekilleri bile kadın sünneti yasaklayan bir yasayı yürürlükten kaldırıl Onlar evlilik ve boşanma kadınların sağ ucunun yaşını düşürmek için önerdi.ması tartışıldı.
8179066456_0d69aa0497.jpg

Yaparken Mohamed Mursi, Mısır tarihinin ilk demokratik olarak seçilmiş başkanı, "tüm haklarını, kadınların erişimini sağlamak" için onun kampanyasında söz verdiği, o görevlerini arasındaki dengenin korunması, bu haklara "İslam hukuku değerleri ile tutarlı kalması gerektiğini güçlü bir niteleyici haklar eklendi.


Arap Baharı Tahrir Meydanı tuttu önce, 2010 yılında, adayların yüzde 12'i kadındı Mısır seçimlerinde döndü. Sonrası ilk Arap Baharı seçimlerinde başarılı olan adayların sadece yüzde 2 oranında kadındır. Yani onda birini bile az kadın başarılı milletvekili adaylarının küresel ortalama sayısı yüzde 21,8 olduğunu,.

Bu arada Tunus'un yeni anayasa yazarlar var infial yarattı resmen ikinci sınıf vatandaş onları render - Taslak belgenin 28. maddesi erkeklere "tamamlayıcı" olarak kadınlar tanımlayarak.

Mısır, Libya ve Tunus kadınların siyasete katılımını sağlamak seçim yasalarının geçti her - ama sonuç hayal kırıklığı olmuştur . Her ülkede yeni dolaplar kurumlar genellikle geleneksel toplumsal rollerin kadınları havale kültürlerin meydan isteksiz önerir, tanesi sadece iki kadın içerir.

Hala tek Arap ülkesi de değil üzücü bir gerçektir kalır iyi 100 ülke cinsiyet eşitliğini göre sıralanmış olarak.

Yani, Arap Baharı kadınlar için bir felaket olmuştur?

Cevabı, kaçınılmaz, bunu söylemek için çok erken olduğunu. Geçişler zaman alır - biz neredeyse bir gecede demokrasi olasılığı otokrasinin yıllardır gitti ülkeler bahsediyoruz.

Ama bu bir fırsat zamanı olduğunu ve Arap Baharı'nın öncül çok uzun kilitlenmiş için vardı vatandaşların iktidar koridorlarında erişim sağlamak için yapıldı.

Resmi yollarla ya da kültürel pratikle - - özgürlük için mücadelede ölen ve birçok savaşmış olanların bellek sullies Aktivistler bu koridorlar kadınlar hariç söylüyorlar.

Kadar tüm sesler yeni anayasalar, hukukun üstünlüğü ve mevzuat hem de toplum içinde dinin rolü hakkında konuşmaları dahil edildiğinden emin olmak için bir tabanda yapılıyor. Bu işin bir çok ilham verici kişiler tarafından yönetiliyor.

• Tunus'ta, Amira Yahyaoui Al Bawsala, insanların rolü siyaset hayatlarında oynar ve nasıl kendi haklarını korumak için birlikte çalışmak anlamanıza yardımcı olan bir örgüt kurdu.
• Tüm Libya genelinde danışmanlık kadın sonra, Alaa Murabit yeni anayasa yazma etkilemek için kullanılacak özel ihtiyaçları ve talepleri Libyalı kadınlar ve ortaya koyan Libya Kadın Şartı yayınlıyor.
• Mısır'da, dünyanın en etkili ve korkusuz kadından biri olarak Newsweek tarafından iki kez adında Dalia Ziada, sivil haklar, dini özgürlük ve hoşgörü destek kampanyası devam ediyor.

Bu tür çabalar temettü ödüyor.

Mısır'da, sadece geçen hafta Mısır'ın yeni bir anayasa hazırlanması ile ücret komitesi Dalia Ziada gibi kadın hakları aktivistleri arasında öfke sonra kadın hakları için bir tehdit olarak görülen tartışmalı bir makale düştü. Makale Şeriat hukuku ile çelişmediğini sadece sürece cinsiyet eşitliğini garanti olduğunu ancak,.

Yukarıda bahsedilen üç kadın bir de konuşma yapacak olağanüstü kadın sadece bir kaçıdır büyük konferans tarafından düzenlenen Aralık ayında Londra'da kadın hakları konusunda Thomson Reuters Vakfı ve International Herald Tribune .

Konferans dünyada kadınların karşılaştığı en önemli sorunlardan çok tartışacağız - insan ticareti ve kölelikten zorla evlilik ve kadın sünneti uygulamasına - gerçek çözümler için bir göz ile. Eylem odağı anahtarıdır.

Amira Yahyaoui son yılında Thomson Reuters Vakfı söylediği gibi röportaj .: "bitmedi çünkü geçmişte devrimi hakkında konuşamayız Biz bir kavşakta - biz geri diktatörlüğe demokrasi veya doğru gidebilirsiniz Biz hala burada.. Biz hala bir şeyleri değiştirmek için bir şans var.

"Kadınlar için, Arap Baharı'nın bir anlamda olumlu olmuştur -. Kadınlar bizim hakları için mücadele seferberlik önemini görmek Biz haklarını bir hediye olmadığını öğrendim yapmış olduğu -. Onları kapmak için var"

Monique Villa CEO'su Thomson Reuters Vakfı , organizatörleri TrustWomen konferansı ile birlikte International Herald Tribune .

Arap Baharı sonrası ortadoğu kadınların durumu hakkında daha fazla bilgi için tıklayın burada Thomson Reuters Vakfı hikayeler bir seçim görüntülemek için.
Bul
Cevapla
« Önceki | Sonraki »


Foruma atla:


Konuyu görüntüleyenler: 1 Misafir