Değerlendir:
  • 0 Oy - 0 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Çene Estetiği - Uzatma veya Kısaltma
#1
Thumbs Up 

Yonca Toptan Toptan Alışveriş

Çenesinin görünümünden memnun olmayanlar artık çekinmeden doktor koltuğuna oturuyor. Kısa boy tedavisinde kullanılan boy uzatma tekniği İlizarov sayesinde çeneler iki saatte uzatılıyor. Ameliyattan iki ay sonra da kişi sağlıklı ve güzel bir gülüşe kavuşuyor.

Kusursuz yüz için çeneler iki saatte uzatılarak düzeltiliyor. Cücelik tedavisinde kullanılan İlizarov tekniği, boy uzatma ve eğri bacakların düzleştirilmesinin ardından son olarak çene estetiğinde de kullanılmaya başladı. Onep Estetik Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Kliniği’nden Dr. Murat Pençe, çene uzatma operasyonuyla ilgili soruları yanıtladı:

* İlizarov’la çene uzatma yöntemini kimler tercih ediyor?
Toplum içinde dikkat çekecek durumda ağır şekil bozukluğu bulunanlar tercih ediyor. Bu ameliyatlar kozmetik olarak fayda sağladığı gibi, üst ve alt çenelerin uyumunu sağlayarak işlevsel bozukluğu da giderir. Yüzde kemiği ilgilendiren daha hafif deformitelerde ise sadece estetik amaçlı başka yöntemler de uygulanabilir.

* Çene kısalığı kimlerde görülür?
Çenenin tek veya çift taraflı kısalıkları, üst çenenin az gelişmesi veya hem kafatası hem de yüzü ilgilendiren şekil bozuklukları ya da asimetriler; çoğunlukla doğuştan mevcut olan durumlardır. Dolayısıyla hasta grubunun çoğunluğunu bebekler, çocuklar veya adölesan (ilk genç) yaş grubu teşkil eder. Bunun dışında erişkinlerde travma veya tümör cerrahisi nedeniyle de yüzdeki kemiklerin bir kısmı kaybedilerek şekil bozuklukları oluşabilir.

* Hangi yaşta bu ameliyat olabilir?
Bu ameliyatın yapılacağı kişinin; bir süre için ağzının içinde bir cihaz taşıması gerektiğini ve az da olsa bir ağrıya tahammül etmesinin gerekebileceğini kavrayabilecek olgunlukta olması gerekir. Yuva yaşından itibaren çocuklara İlizarov yapılabilir.

* Ameliyatı estetik plastik cerrah mı, genel cerrah mı yapar?
Hastalar bir kurul tarafından değerlendirilerek ameliyata hazırlanır. Böyle bir kurulda; plastik cerrah, ortodonti uzmanı, diş hekimi, çocuk hastalıkları uzmanı, psikolog, konuşma terapisti ve bazı hastalarda da beyin cerrahı ile birlikte çalışılır. Ameliyat planında, plastik cerrah ile ortodonti uzmanlarının yaptığı değerlendirmeler çok önemli. Tabii ki hastaların önemli bir bölümü pediatrik yaş grubunda olduğundan, bir çocuk hastalıkları uzmanının da ekip içinde bulunması gerekir. Damak yarıkları ve konuşma bozukluklarının takibini, psikolog ve konuşma terapistleri yapar. Genel cerrahi repertuvarında bu yöntem olmadığından operasyon, plastik cerrahlar tarafından yapılır.

* Operasyon nasıl oluyor?
Kemik uzatma ameliyatlarında; uzatılması istenen kemiğin sert dış kısmı kesilerek, bu kesi hattının iki tarafına vidalar yerleştirilir. Daha sonra vidaların üzerine bunları birbirinden uzaklaştırabilen bir parça takılır. Bundan sonra da vidalar her gün milimetrik miktarlarla birbirinden uzaklaştırılır. Böylece kemik yavaş bir tempo ile uzatılırken, arada boşluk kalmadan bölgenin aynı zamanda kemikle dolması da sağlanmış olur. İstenen uzatma elde edildikten sonra cihaz çıkartılır.

* Ameliyat kaç saat sürüyor?
Süre, ameliyata göre değişebilir. Ağza uygulanan tek taraflı bir operasyon için 1-2 saat gerekirken, tüm üst çenenin öne alınması için yapılacak bir ameliyat ise 6 saate kadar uzayabililir.

* Kaç günde normale dönülür?
Sosyal hayata dönüş de ameliyatın cinsine göre değişebilir. Bu süre de iki hafta ile bir buçuk ay arasındadır. Tamamen normal hayata dönüş ise (spor, ağır efor vb.) İlizarov uygulamasından en az iki ay sonradır.

* Dizilimi bozuk dişler ameliyat öncesinde mi yaptırılmalı?
Öncelikle ortodontik sorun halledilmeli. Çeneye ne yapılacağının planı yapıldıktan sonra dişlerin ameliyatın ardından her iki çenenin uyumunu sağlayacak şekilde dizilmesi temin edilmeli. Bu nedenle ortodontist, hastanın diş kalıplarını aldıktan sonra, bu kalıpları gerçeğine uygun bir çene modeline uygular ve olması gereken diş dizilimi için tedaviye başlar. Bu tedavi, çene ameliyatlarında önemli yer tutar ve 6 ay ile iki yıl sürebilir. Ancak dişler istenen şekli aldıktan sonra çene ameliyatı yapılır ve altüst çene ameliyat sonunda uyumlu hale gelir.
Bul
Cevapla
« Önceki | Sonraki »


Foruma atla:


Konuyu görüntüleyenler: 1 Misafir