Değerlendir:
  • 2 Oy - 5 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Defne Yağının Cilde Faydaları
#1

Yonca Toptan Toptan Alışveriş

Defne yağı yurdumuzda Akdeniz bölgesinde yetişen defne ağacından elde edilen bir yağdır. Defne ağacının yaprakları, dalı ve meyvesi (Oleum Lauri expressürn)r£. nobilis L. türünün olgun meyvalarından elde edilen sabit yağdır. Avrupada kurutulmuş ve toz edilmiş meyvalarm sıcakta sıkılması ile elde edilir. Memleketimizde ise meyvalan su ile kaynatılarak elde edilmektedir.
defne-ucucu-yagi.jpg

Defne yağının elde ediliş şekli:

Defne ağacından elde edilen meyveler bir kazana atılır. Meyve miktarının yaklaşık üçte biri kadar su ilave edilir ve kaynamaya bırakılır. Garlı defne yağı defne ağacı tohumlarından sıkma yöntemi ile elde edilen bir yağdır. Ege ve Akdeniz bölgesinde sabun hammaddesi olarak kullanılmaktadır. İyice kaynadıktan sonra ( 2 veya 3 saat kaynatmak yeterlidir.)  Meyvelerin çekirdekleri ayrılır. Ve suyun dibine doğru çöker. Üst kısımda ise pelte halini almış defne meyveleri yer alır.Daha sonra süzülerek posa ve su kısımları birbirinden ayrılır. Su ve defneden elde edilen yağ dinlenmeye bırakılır.dinlenme sonrasında yağ ağır olduğu için alta çöker. Daha sonra üstte kalan su yağ kısmından ayrılır.

Halen memleketimizde defne yağı üretimi Antakya ,Antalya, Silifke ve Sinop köylerinde yapılmaktadır

Defne Yağının Faydaları

Defne yağının saça ve cilde çok faydası vardır. Defne yağından elde edilen sabun saçı besler,onarır,parlaklık verir ve dökülmesini önler.

Defne yağı, yağ asitleri ve esansiyel yağlardan meydana gelir ve çok güçlü antioksidan ve antiseptik etkinlikteddir. Bu sayede dinlendirici ve rahatlatıcı etkisi vardır.
Baş ağrısı,
>nefes darlığı
>öksürük için kullanılır.
>Gargara şeklinde uygulandığında bademcik iltihabı ve gribal enfeksiyonları iyileştirir.
>Soğuk algınlığında etkilidir.
>Gaz giderici,
>mikrop öldürücü ve terleticidir.
>Kan şekerini dengeler.
>Mantarda ve adale ağrılarında faydalıdır.
>Kas gevşeticidir.
>Saçın uzamasına yardımcı olur.
>Romatizmal ağrıları dindiricidir.
>Vücut parazitlerini öldürür.
>Göğüs yumuşatıcıdır.

Defne yağı en çok saç dökülmesine karşı kullanılır. Saç diplerine nüfuz eder ve saç tellerini güçlendirir. Kepeklenmeyi azaltır.

Defne yağı masaj yapılırken de kullanılır. Genel olarak ağrıların dindirilmesinde etkilidir.Baş ,boyun bel ve romatizma ağrılarına iyi gelir.

Sedef ve egzemada kullanılan bitkisel kremlerin içinde de bulunur. Defne yağının spazm çözücü yangı ve ağrı giderici etkisi bulunur. Defne yağı Hatayda sabun yapımında kulanılır.

KULLANILIŞI:

Günde 2 defa bir çay bardağı suya veya şekere 3-4 damla damlatılarak alınır.Ayrıca 10 gr defne yağı ile 100 gr eritilmiş iç yağı karıştırılarak merhem haline getirilir.Haricen vücuda masaj yapılarak uygulanır.Ayak kokularında suya 3 damla damlatılarak kullanılır.

UYARILAR: Hamilelik döneminde kullanılması çok sakıncalıdır. Yakıcı özelliği nedeniyle cilt üzerinde kullanırken dikkat edilmelidir.
Bul
Cevapla
#2

Yonca Toptan Toptan Alışveriş

Defne Yaprağının kullanıldığı yerler ve başlıca faydaları

Terletici ve antiseptiktir.
İştah açar.
Romatizmaya iyi gelir.
Sinidirimi kolaylaştırır.
Çiğ olarak çiğnendiğinde ağız kokusunu yok eder.
Defne yaprağı ateş düşürücüdür.
Yemeklerde hoş bir koku verir, özellikle fırında yapılan balık ve etli yemekler.
Bul
Cevapla
#3

Yonca Toptan Toptan Alışveriş

DEFNE YAPRAĞININ ZARARLARI


1_Hamilelerin ilk aylarında kullanması sakıncalıdır. Doktor kontrolünde kullanılmalıdır.

2_Defne yağı alerjiye neden olabilir.

3_Kullanılan defne türü Laurus nobilis olarak bilinen Akdeniz defnesidir. Zehirli defne türleri olduğu için hangi türünün kullanıldığından bilmek gerekir. Yaban defnesi, Arabistan defnesi gibi türleri zehirlidir.
Bul
Cevapla
#4

Yonca Toptan Toptan Alışveriş

Herkes bilir defne ağacını . Hani palamut yada kiremitte ona benzer balık türü yapıldığında içine bir adet yaprağı atılır ki mis gibi koku versin .Açıklama yapalım, şimdi sizlere defne ve defneden yapılmış sabunun faydalarından bahsetmek istiyoruz.

Defne** (Laurus nobilis) her mevsim yeşil kalan, güzel kokulu, yapraklarının ve yağının kullanımı oldukça geniş olan bir ağaç türüdür. Defne ağacının anavatanı Akdeniz in doğusu olup oradan ılıman iklimli başka yörelere yayılmıştır.

Defne iğne yapraklı olmamasına ragmen, her mevsim yeşil kalır ve bu özelliği nedeniyle de eskiden beri ölümsüzlüğün simgesi olarak kabul edilir. Defne meyvesi %30 oranında yağ içerir, bu yağlardan %1 i* esansiyel* (terpenes, sesquiterpenes, alcohols, ketenos) yağlardır. Defne yaprağı ise %1-3 arasında esansiyel yağlar (1,8-cineole ve pinenes, terpenes, sesquiterpenes, methyl-eugenol ve daha küçük miktarlarda ?- ve ?-pinenes, phellandren, linalool, geraniol ve terpineol) içerir.

Defne yaprağının tadı ve kokusu büyük ölçüde eugenol adlı esansiyel yağdan kaynaklanır. Defne yağı %95 yağ asitlerinden ve %5 esansiyel yağlardan oluşur. Bu yağ, en fazla defne sabunu üretiminde kullanılmaktadır.

Defne Yağı Sabunu; Akdeniz kıyılarında, Türkiye nin Antakya ili civarında yetiştirilen defne ağaçlarının meyve ve yaprak yağları ile* saf yemeklik zeytin yağından yapılır. Defne ağacının yaprağı, antiseptik ve anti-bakteriyel içeriğinden dolayı iyileştirici bir güç içerir. Bu sabun, yüzyıllardır kullanılan çok eski, geleneksel bir formüle dayanılarak yapılmış ve nesilden nesile aktarılarak günümüze kadar gelmiştir. Geleneksel defne sabunu, hem cilt hem de saç için kullanabilen doğal el yapımı bir sabundur.

Defne Yağının Faydaları ve Kullanım Alanları:

*

Saç ve genel vücut bakım ve temizliğinde güvenle kullanılabilir.
*
Kuru, yağlı veya alerjik ciltlerde özellikle tavsiye edilir. Cildi nemlendirir, canlandırır, besler ve güzelleştirir.
*

Sivilce, tahriş, egzema, mantar, sedef, pişik, isilik, alerji ve kaşıntı gibi cilt rahatsızlıklarında tavsiye edilir.
*

Kepek ve saç dökülmesini önler, saçı besler, yumuşaklık, parlaklık ve güç verir.
*

Vücut üzerinde dinlendirici etkisi vardır.

Ürün Özelliği ve İçeriği: SAF, EL YAPIMI, DOĞAL SABUN.* Hatay M.Kemal Üniversitesi* Fen Bilimleri Araştırma ve Uygulama Merkezi Laboratuvarlarında test edilip onaylanmıştır. Elle yapılmış, elle kesilmiş ve elle paketlenmiştir. Hayvansal yağlar, petrol ürünleri, kimyasal maddeler, parfüm, köpük, katkı maddeleri ya da renklendirici ve sentetik maddeler içermez. Harici kullanım içindir.

Doğal Saf Zeytinyağı, Defne Yaprağı Yağı, Sodyum Hidroksit, Damıtılmış Su.

Net Ağırlık: 125 gr. +/- % 10

Kullanım Şekli: Saç için; defne sabununun saçta köpürtülerek bütün saça yayılması sağlanır. Parmak uçları veya iyi bir saç fırçası ile saçlara yedirilir. 20-30 saniye sonra çok sıcak olmayan su ile durulanır. Cilt için; defne sabunu iyice köpürtüldük ten sonra, eldeki köpük cilde iyice yedirilir. 20-30 saniye köpük ciltte bekletildikten sonra ılık su ile durulanır.
Bul
Cevapla
#5

Yonca Toptan Toptan Alışveriş

Defne Yağı nasıl kullanılır?

Ülkemizin bulunduğu coğrafi özellikler nedeni ile bir çok bitki türünün bulunduğu önemli bir bölgedir. Doğada yetişen hemen hemen her bitki bir şifa kaynağıdır. Bu yazımızda sizlere defne yağı hakkında bilgiler sunacağız.En kaliteli ve en verimli defne yaprak Akdeniz bölgesinde yetişir. Bu anlamda ülkemiz defne ağacı açısından zengindir.Defne yağı defne ağacında yer alan yapraklar ve meyvelerden elde edilmektedir.
Defne yağı Nasıl Elde Edilir?
Defne yağı kaynatma ve damıtma usulü ile elde edilir. Öncelikle defne ağacından toplanan meyveler kurutulur. Bu meyveler kuruduktan sonra kazanlarda kaynatılır. Kazana defne meyvesinin yüzde yirmidokuzu kadar su konur. İyice kaynatılır.Bu kaynama sıradında defne meyveleri yumuşak bir kıvam alır ve çekirdekler ayrılır.Bu noktadan sonra kazandaki bu karışım süzgeç ( tül süzgeç) yardımıyla süzülür.Süzme işlemi yapılırken yumuşamış defne meyvelerinin özleri suyla birlikte bir kaba akar.Bu şekilde bekletilir.Bekleme işleminden sonra sıra defne yağı ile suyu ayrıştırmaya ve saf yağ elde etmeye geliyor. Bu işlemde aslında basittir. Çünkü yağ suya göre daha ağır olduğu için alta iner ve bu işlem kolayca yapılır.
Defne Yağının Faydaları
Defne yağının en çok bilinen faydası saça olan etkisidir. Özellikle defne yağından elde edilen defne sabunu şaç bakımı için çok önemlidir.Saçların canlı ve güçlü bir yapıya kavuşmasını sağlar. Saç köklerini ve kafa derisini besler.
Defne yağı içeriğindeki etken maddeler sebebiyle vücudu dinlendiren ve rahatlatan bir özelliğe sahiptir. Defne yağı ile yapılan masaj zindelik kazanmanıza ve stresinizin azalmasına yardımcı olur.
Kepek sorunu olanlar defne sabunu kullanırlarsa bu sıkıntılarının bir kaç kullanım sonrasında geçtiğini göreceklerdir.
Ağrı kesici özelliği mevcuttur. Eklem ağrılarına şifadır.
Deri hastalıklarında da kullanılmaktadır.
Bul
Cevapla
#6

Yonca Toptan Toptan Alışveriş

Romatizma Ağrısına Ne iyi Gelir?

Dr. Ömer Coşkun, romatizma ağrılarına defne yağı son verilebilir dedi.
Defne yaprağı hakkında bilgi veren Dr. Coşkun, “Defne yaprağının yaz ve kış mevsiminde yaprağını dökmez. Ülkemizde Akdeniz kıyıları başta olmak üzere birçok bölgede yetişir. İlkbaharda açan sarımsı ya da yeşilimsi beyaz renkteki küçük çiçekleri olgunlaşınca rengi koyu mora, gövdesi tek tohumlu ve etli meyvelere dönüşür. Bu bitkinin yuvarlak kesitli ve mor-kahverengi olan gövdesi, zamanla odunlaşır ve rengi griye döner” diye konuştu.

Dr. Ömer Coşkun, romatizmaya defne bitkisi ile çözüm bulunabileceğini kaydederek, “Defne yaprağının yağı ağrı bölgesine dıştan sürülebilir. Bu yağ gözeneklerden girip ağrı olan bölgedeki sinirlerin sıkışmasını engelleyerek ağrıyı alır. Defne yaprağının tohumu da dahili olarak alınmalıdır. Bir tatlı kaşığı 70 kilo için idealdir. Ağrılara ve bağ dokusuna iyi gelir. Defne yaprağı, yağı, tohumu romatizmada inanılmaz etki gösteriyor. Düzenli kullanım şartı ile defne yaprağı sayesinde romatizma ağrılardan kurtulabilirsiniz” dedi.

Ayrıca defne yaprağının suyunun çay olarak da tüketilebileceğine dikkat çeken Dr. Ömer Coşkun, “Defne yaprağı kaynatılıp 4 bardak suya 5 adet defne yaprağı atılıp kısık ateşte kaynatılmalıdır. Kaynatılmış suda ki defne yapraklarını süzüp buzdolabında saklayıp günde en az sabah akşam bir su bardağı içilmelidir” şeklinde konuştu.

Dr. Ömer Coşkun
alıntı
Bul
Cevapla
#7

Yonca Toptan Toptan Alışveriş

Defne Yağı yapılışı ve faydaları

Nasıl Yapılır: Latince adı Laurus nobilis olan Defne , % 100 saf , prim - sınıf , organik uçucu yağ olarak defne yaprakları buharla damıtılarak yapılır.

Kullanım Alanları: Defne yağı kendi yenileyici ve antiseptik özellikleri için antik çağlardan beri bilinen defne yağı,. Özellikle tıkanıklık ve enfeksiyon söz konusu, özellikle soğuk algınlığı, grip , bademcik iltihabı ve alerji dahil olmak üzere tekrarlayan viral veya solunum koşulları için iyi bir enfeksiyon giderme aracı , .

Tarihte hazımsızlık , gaz ve ishal için kullanılan ve bir iştah açıcı olarak , böbrekler , karaciğer , dalak ve sindirim sistemi için bir tonik . Üstün lenfatik temizleyici , bir detoks ve bağışıklık sistemini çalıştıran ilaç olarak kullanılmıştır . Dr Kurt schnaubelt göre 'Gelişmiş Aromaterapi , ' "lenfatik sistem üzerindeki olumlu etkileri inkar edilemez. Şişmiş lenf düğümlerinde defne birkaç damla sürme ile hemen etkisi görülebilir . "

Stres ve anksiyete giderici için harika madde . kas ağrıları , ağrıları ve suşları yatıştırmaya mükemmel sonuç verir. Masaj yağı ile harmanlanarak, ağrı ve laktik asit birikimini önlemek için egzersiz ve spor sonrasında kullanılır. Güçlü bir sinerjistik etkisi ile masajda iyi sonuç verir. Karışıma Lavanta , Okaliptüs radiata veya Lemongrass aromaları ekleyin.

Olağanüstü saç ve saç derisi toniğidir , saç dökülmesi ve kepek ve kafa derisi bakımı için şampuan veya saç kremi ekleyin ve kullanın.

Aroma : Taze , tatlı, sıcak ve baharatlı ; canlandırıcı

Özellikleri: Defne yağı Antibakteriyel , antikonvülsan , anti - enfeksiyon , antimikrobiyal , antiseptik , sindirime yardımcı , balgam söktürücü , İmmünostimülan , lenfatik temizleyici ve dekonjestan , tonifying ( saç ve saç derisi ) .

Uygulama: Topikal uygulama için Masaj Yağı ile karıştırın . Şampuan veya saç kremi ya da Deniz Tuzu içine karıştırmak için birkaç damla ekleyin ve banyo suyu ekleyin. Adaçayı ile karıştırın ve derin bir rahatlama ya da relax uyku uyuyun. . Yemeklere lezzet için defne yaprağı yerine defne yağından iki damla ekleyin.

Sorumlu Dikkat : hassas ciltler için tahriş edici Olası ; önce harici kullanım mesaj Yağı ile sulandırmak . Lenf düğümlerinde büyük dozlarda kullanmayın , aksi takdirde rahatsız edici detoks belirtileri neden olabilir . Hamilerde kullanmaktan kaçının . Olası zararlı etkileri önlemek için aşırı kullanmaktan kaçının..

Defne yağının faydaları halen araştırılarak geliştirilmeye çalışılıyor.
Bul
Cevapla
#8

Yonca Toptan Toptan Alışveriş

Defne Yaprağı.
Özellikle yüzümüz giysilerin arkasına saklanamadığından vücudun diğer bölgelerinden daha dış faktörlerden çok etkilenir. Bugün kendiniz için bir iyilik yapın ve güvendiğiniz bir aktara gidin. Defne yaprağı satın alın...
Sağlık dolu, parlak bir görünüm oluşturmak için defneyi kullanın. Aynı zamanda ipeksi saçlar için size bir doğal bir losyondur. Koyu yeşil rengiyle cilde enerji ve canlılık veren defne yaz kış yaprağı dökülmeyen bir şifalı ağaç. Yeni maskelerinizde onun yapraklarını ve yağını da kullanın.
Malzemeler ve hazırlanışı
100 gr defne yaprağına bir miktar su ilave edin ve kaynatın. Ateşten inince biraz demlensin. Soğuyunca bu su ile yüz ve boynunuz silin. Ardından nemlendirici sürün. Bitkisel yağlardan yapılmış bakım yağı olursa daha doğrusu olur.
Düzenli kullanım neticesinde 1 ay sonra yumuşak ve daha hoş görünümlü bir deriye sahip olduğunuzu göreceksiniz. (fesleğen , Oğul otu, ve defne yaprağı gibi kokulu bitkileri kaynatmak yerine demlediğiniz zaman, güzellik maskelerinizde doğru sonuç alırsınız.
Bul
Cevapla
#9

Yonca Toptan Toptan Alışveriş

defne yağının faydaları hakkında yazacak arkadaşları bekliyoruz
Bul
Cevapla
#10

Yonca Toptan Toptan Alışveriş

Defne Yağının Faydaları
Defne yaprağı defnegiller familyasından olan defne ağaçlarının dört mevsim yeşil olan çok hoş kokulu bir bitkidir. Defnenin uçucu yağı bu yapraklardan elde edilmektedir. Defne yağı, içinde % 35 - 50 arasında sineol maddesi ihtiva etmektedir. Defne yağı antiseptik özellikte olup, şifalı bir çok yönü bulunmaktadır. Dahilen kullanıldığında baş ağrısı, nefes darlığı, öksürük, yel, karın ağrısı, romatizma ve mesane sorunlarına başarılı bir drog olduğu gibi; haricen de romatizma, mantar ve adale ağrılarında başarıyla kullanılır. Hamileler kullanmamalıdır.,
Defne bitkisinden elde edilen yağ ağrılı bölgelerde kullanıldığında kas gevşetici özelliğini gösterir ve yanma hissi ile sıcaklık verir. Etkili bir antiseptiktir ve vücut ısısını artırarak bağışıklık sistemini güçlendirir. Vücut direncini artırmada, soğuk algınlığı ve buna bağlı ağrılarda bire bir tedavi edici olan defne yağının saça faydaları da çoktur. Defne yağı eklem ağrılarında, adet sancılarında ve çeşitli enfeksiyonlarda kullanılır. Saç ve cilt için güvenle kullanılan defne yağının faydaları, Saç için kullanıldığı alanlarda saçı besler ve canlandırır. Ayrıca dökülmesini önler bunun yanında saça güç ve kuvvet verir. Kepek sorununu kontrol altına alarak çözer ve saça parlaklık kazandırır. Kuru saçları nemlendirir ve ipeksi yumuşaklık sağlar.
Bul
Cevapla
« Önceki | Sonraki »


Foruma atla:


Konuyu görüntüleyenler: 1 Misafir