Değerlendir:
  • 0 Oy - 0 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Eğitim şart!
#1

Yonca Toptan Toptan Alışveriş

TÜRKİYE’nin ekonomik büyümesinin İnsani Gelişme Endeksi’nde sıra atlatamamasının nedenlerinin başında eğitim ve istihdam sorunları geliyor. Türkiye bu iki grupta ya Arap ülkeleriyle ya da az gelişmiş ülkeler kategorisinde yer alan ülkelerle eşleşiyor.

BÜYÜDÜK, ama Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı’nın İnsani Gelişme Endeksi’nde yerimizde saydık. Peki neden? Türkiye’nin gelişme endeksinde puanları toplaması ekonomik büyümesi ve beklenilen yaşam süresini uzamasından kaynaklanıyor. Eğitim ve istihdam ise sürekli notumuzun kırıldığı alanlar. Türkiye eğitim ve istihdam verilerinde ya Arap ülkeleriyle ya da az gelişmiş ülkeler kategorisinde yer alan ülkelerle eşleşiyor. Eğitim ne durumda? Son 3 yıldır ortalama öğrenim görme beklentimiz 14.4 yıl. Bunda değişen bir şey yok. Toplam nüfusun ortalama öğrenim görme süresi ise 2012’den beri değişmiyor. O da 7.6 yıl. Ayrıntılara gelirsek. Eğitim sorunundaki direncin neden bir türlü kırılamadığı ve İnsani Gelişme Endeksi’nde daha üst sıralara çıkamadığımız daha netleşiyor.
istanbul bosphorus
OKUR-YAZARLIĞI AŞMAK
UNDP İnsani Gelişme Endeksi raporuyla ülkelerin eğitim sürelerine ilişkin daha ayrıntılı verileri de paylaşıyor. Bunların başında okur-yazarlık oranı var. Türkiye yetişkinlerde yüzde 94.1’lik bir okur-yazarlık oranına sahip. Bu fena bir rakam değil ancak çok yüksek insani gelişme endeksine sahip olan ülkelerde bu verinin yayımlanmasına bile ihtiyaç duyulmamış. Aralarında sadece yüzde 90’lık okur-yazarlık oranıyla Suudi Arabistan dikkat çekiyor. Gençlerde yani 15-24 yaş grubundaki okuryazarlık oranı Türkiye’de yüzde 98.7 olarak belirlenmiş. Bu oran Türkiye’yi ilk 102 ülke arasında tutmayı başarıyor. 25 yaş ve üzerinde en az ortaöğretimi tamamlayanların nüfusa oranı ise yüzde 49.4. İşte sorun burada başlıyor. Bu oranla Tunus, Tayland, Surinam gibi ülkelere yaklaşıyoruz. Suudi Arabistan, Katar, Umman gibi ülkeler bile Türkiye’yi geride bırakmayı başarıyor. Endekste yaş grubundaki çocuklara göre okullaşma oranları yer alıyor. Okullaşma oranında en kötü veri okul öncesi eğitimde. Yüzde 29’luk okul öncesi eğitim okullaşma oranı yüzde 10 ile Libya, yüzde 27 ile Azerbaycan’da bu kadar kötü olarak dikkat çekiyor. İlköğretim Türkiye’nin en güçlü olduğu okullaşma oranına sahip. Bu yüzde 102’lik oran bizim için iyi. Çok yüksek gelişme endeksi verisine sahip olan ABD, Kanada, Lüksemburg gibi ülkeleri geçmeyi başarıyoruz. Liseye gelindiğinde oran yeniden yüzde 89’a geriliyor. Kendi ligimizdeki Meksika, Venezüela, Rusya Türkiye’ye yakın seviyelerde. Üniversite eğitiminde ise okullaşma oranı yüzde 61. Bu orandaki görece başarıyı da her
ile açılan üniversitelere borçlu olmalıyız.
Bul
Cevapla
« Önceki | Sonraki »


Foruma atla:


Konuyu görüntüleyenler: 1 Misafir