Değerlendir:
  • 0 Oy - 0 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Keçi Boynuzu Faydaları
#1

Yonca Toptan Toptan Alışveriş

ülkemizde güney sahillerinde yetişen yabani bitki olan keçi boynuzu genelde kurutularak yenir. Bazı yerlerde harnup denen keçi boynuzu bitkisinden son yıllarda pekmez yapılmaktadır.
Bauhinia_racemosa_(Jhinjheri)_near_Hyder...G_7617.jpg

Keçiboynuzu (Ceratonia siliqua) veya bazı yerlerde  harnup denen bitki, baklagiller (Fabaceae) familyasından olup Akdeniz ikliminin hüküm sürdüğü yerlerde doğal olarak yetişen ve baklaları (meyveleri) yenen, her dem yeşil çalı ya da ağaç formunda olan bir bitki türü olduğunu açıklayan  Vedat Gökhan, Yunanca’da keration, İngilizce’de carob, Arapça’da ise kharub veya kharnub olarak anıldığını, keçiboynuzu tohumunun yüzyıllar boyunca elmas ölçmek için kullanıldığını belirterek, “Elmaslar keçiboynuzu tohumu ile tartılarak satılmıştır. Bu yüzden, kırat ya da karat denilen ölçüye adını vermiştir” dedi.

Temmuz-Ağustos aylarında, yeşilimsi renkli, çok küçük çiçekler açan, 3-10 m boyunda ağaç veya agaçcıklar.Yaprakları 5-11 yaprakcıklı, derimsi, üst tarafları parlak, alt yüzleri donuk yeşil renklidir.

Çiçekleri poligamdır, yâni aynı ağaçta erdişi, dişi ve erkek çiçekler bulunmaktadır. Yaşlı gövdesi ve dallarından çıkan çok sayıdaki yeşil çiçekleri salkım veya kedicik şeklindedir. Çanak yaprakları küçük, taç yaprakları yoktur. Meyveleri 10-20 cm uzunlukta fasulye meyvesine benzer. Meyvelerinde sert, esmer renkli ve oval şekilli tohum taşır. Meyveler bir sene sonra olgunlaşır.

Meyvelerinde yağ, şekerler, selüloz ve azotlu bileşikler vardır. Olgun meyveleri gıda olarak kullanılır. Kuru meyvelerin temizlenmiş unu bilhassa süt çocuklarının mide ve barsak bozukluklarında kullanılır. Ayrıca göğsü yumuşatır ve balgam söker. Sigara tiryakileri için faydalıdır.

Dikkatli bir şekilde yetiştirilen keçiboynuzu ağacı, yaklaşık olarak 15 sene meyve vermeyecektir. Çok uzun bir süre gibi görünen bu sürenin sonunda ise, ağacın sağlamış olduğu faydalar oldukça cömert olacaktır. 10 metreye kadar uzayabilen bu muhteşem ağaçlar, iyi bakıldığı takdirde 1 tondan fazla meyve verecektir. Geleceğe sağlıklı bir yatırım yapmak için keçiboynuzu ağacı dikmekmantıklı bir davranış olacaktır.
Bul
Cevapla
« Önceki | Sonraki »


Foruma atla:


Konuyu görüntüleyenler: 1 Misafir