Değerlendir:
  • 0 Oy - 0 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Meme Estetiği
#1

Yonca Toptan Toptan Alışveriş

Meme EstetiğiKadınların bir kısmı memelerinin küçük olmasından yakınırken bir diğer kısmı büyüklüğünden ötürü, bazıları ise memelerinin sarkık olması nedeniyle mutsuz bir ruh hali içerisindeler. Bu bağlamda kadın yaşamında mutluluk, öz güven ve dolayısı ile basari gibi temel konularda meme görünümlerinin bu kadar belirleyici olmasını ve ruhsal durumlarını bu kadar etkilemesini nasıl açıklayabiliriz?

İnsanlık tarihi boyunca diğer organlarımızdan farklı olarak meme dokusuna gerek işlevsel gerekse sosyal olarak çok sayıda anlam yüklenmiştir. Mitolojide meme, bolluk ve bereketi temsil etmiştir. Meme dokusu bebek emzirme nedeniyle temel besin kaynağı olmasının yanında kutsal görülen anneliğin de simgesi olmuş, anne sevgisi ve şefkat duygusuyla birlikte anılmıştır. Tüm bunlardan farklı olarak nipple- areola kompleksinin ( meme ucu ve bunun çevresindeki koyu renkli dairesel alan) er ojen bir doku olması nedeniyle, cazibe, erotizm ve cinselliği de çağrıştırır. Bir diğer özelliği ise vücudun ön yüzünde meme dışında belirgin bir hat oluşturan başka bir bölge olmamasından dolayı, .doğrudan bakışları üzerine çekmesi; ayrıca omuz, kalça ve basen genişliği arasındaki farkları yumuşatarak geçişi sağlaması sonucunda vücudun estetik görünümüne katkıda bulunmasıdır. Amerika’da yapılan bir çalışmada işkadınlarının sahip oldukları meme boyutlarının, erkek is arkadaşları tarafından profesyonel olarak değerlendirilip değerlendirilmemelerini doğrudan etkilediği savunulmuştur. Tüm bunlar, hâklı olarak kadınların bilinçaltında dahi olsa memelerini neden bu kadar önemsediklerini açıklar.

Memenin güzel görünmesi için ideal ölçüsü ve şekli ne olmalıdır?

Meme dokusunu vücut hatlarından ayrı olarak düşünmek hatalı olur. Boy, kilo, kalça ve omuz genişliği gibi parametrelerle birlikte bir bütün olarak değerlendirilmesi gerekir. Meme sekil ve boyut olarak mükemmel olsa bile şayet vücut hatları ile uyumsuz ise güzel görünmeyecektir. Örneğin beli ve baseni tam saran giysiler giyildiğinde, göğüs bölgesinde giysi bol veya gögüsleri orta kisimda toparlayacak sekilde dar kalmamalidir. Dekolte giysiler, mayo veya bikini giyildiginde meme ek olarak birtakim desteklere ihtiyaç duymamalidir. Kisi kendisini böylelikle mutlu, rahat ve güzel hissedecektir. Bu da çevresindeki insanlara özgüven olarak yansıtacaklara ki; ilk izlenimde bu çok önemlidir. Meme seklini matematiksel olarak tarif edebilmek mümkün degil ancak tanımlamak gerekirse karnından bakildiginda tepesini meme basinin olusturdugu konik sekilde, meme dokusunun sarkarak altindaki olugu geçmedigi, diri görünümlü, yandan bakildiginda ise damlamsi sekilde olan meme estetik ve güzel meme olarak degerlendirilebilir. Bu nedenle meme ameliyatlarinda Plastik cerrah, memenin bu kendine has sekline ulasabilmek için sadece bilgi ve tecrübesini degil ayni zamanda hayal gücünü, vizyonunu ve bir heykeltiras gibi sanatsal yönünü ön plana çikarmak zorundadir.

Sütyen bedeni nasıl belirlenir?

undefined

Memelerin altindan geçecek sekilde ( Beyaz çizgi) gögüs çevresinin ölçümü sutyen bedeninin rakamsal degerini verir (75, 80 vb). Meme uçlarindan geçecek sekilde ölçüm yapildiginda (mavi çizgi) ise meme altindan yapilana göre daha yüksek bir deger bulunur. Bu iki deger arasindaki fark 6.5 cm.den küçükse A olarak kabul edilir ve her 6.5 cm artisinda da B; C;D;DD olarak büyür.Böylece sutyen bedeninin cup ölçüsü de bulunmus olur ve rakamsal degerin yanina yazilir(75B,80A gibi).

Estetik amaçli meme ameliyatlarinda sonuçlarin daha iyi oldugu bir yas grubu söz konusu mu veya herhangi bir yas kisitlamasi var mi?

Ergenlikle baslayan meme gelisiminin tamamlanmasi için 18 yas civarini beklemek gerekir. Bu yastan sonra herhangi bir zamanda ameliyati planlanabilir. Eger kisinin psikolojisini çok etkiliyor, alay konusu oluyor, disaridan arzu edilmeyen bakislara maruz kaliyor ve içe dönük, utangaç olmasina neden oluyorsa yada çok büyük memelerde oldugu gibi boyun,sirt ve omuz agrisina, kollarda uyusukluga, aktivite kisitlanmasina,sutyen yerlerinde kesiklere,meme altinda mantar enfeksiyonlari pisikler ve kötü kokuya neden oluyorsa, nefes almasini zorluyorsa ameliyati ertelememek gerekir.

Bu ameliyatlarda kullanilacak teknigin seçimine nasil karar veriliyor?

Estetik amaçli ameliyatlarin temel olarak tek bir amaci vardir : Ameliyat edilmesi istenen doku yada organdan kaynaklanan ruhsal, sosyal yada fiziksel sikintinin giderilerek mutluluk ve özgüven olarak kisiye dönüsümünü saglamak. Meme operasyonlarinda da bunu saglayabilmek için pek çok teknik gelistirilmistir. Gün geçtikçe hasta memnuniyetinin yüksek oldugu teknikler ortaya çikmaktadir. Hangi teknigin kullanilacagi konusunda hastanin beklentileri, meme büyüklügü ve cerrahin kisisel seçimi rol oynar. Her cerrahin tercih ettigi bir teknik vardir ve bu teknigin sonuçlarinin hasta tarafindan önceden bilinmesi gereklidir. Ayni sekilde hastanin beklentilerinin de cerrah tarafindan net bir sekilde anlasilmis olmasi lazimdir.

Meme büyütme estetigi (Augmentation mammoplasty) ameliyatlari nasil yapilir?

Meme büyütme ameliyatlari hastanin kendi dokusu kullanilarak yapilabilecegi gibi meme protezleri kullanilarak da yapilabilir.

Kendi dokusu kullanilarak meme büyütme ameliyati nasil yapilir?

Estetik amaçli meme büyütme ameliyatlarinda hastanin memelerine yag dokusu enjeksiyonu yapilarak büyütme islemi gerçeklestirilmis olur. Gerek uzun dönem estetik sonuçlari gerekse, birtakim memeye yönelik tetkiklerin tanisal güvenilirligini azaltmasi açisindan pek çok cerrah tarafindan tercih edilmeyen bir tekniktir.

Meme protezi ameliyati teknikleri nelerdir?

undefined

Meme büyütme (protez) ameliyatlari meme areolasinin (meme basi çevresindeki koyu kisim) alt kismindan (resimde kirmizi), memenin alt kivrimindan(yesil), koltuk altindan(beyaz) nadiren de göbekten yapilan kesilerden biri seçilerek uygulanir. Meme protezi, ya hemen meme dokusunun altina (sag resim), ya da meme dokusuyla birlikte gögüs kasinin altina konur(sol resim). Her teknigin farkli avantaj ve dezavantajlari vardir.

Meme protezi çesitleri nelerdir?

Meme protezlerinin hemen hemen hepsinin dis kismi silikon bir kiliftan yapilmistir. Bu silikon kilifin yüzeyi düz veya pürtüklü olabilir. Kilif içerisini dolduran materyal ise yag, serum veya silikon jeldir. Bazi protezlerin ise içerisinde iki ayri bölümde olmak üzere hem serum hem de silikon jel bulunur. Bazi protezler sisirilebilirken bazi protezlerin hacimleri sabittir. En çok kullanilan protez türü; içi silikon jel dolu meme protezleridir, çünkü bu protezlerin sonuçlari digerlerine göre daha iyidir. Sekil olarak da yuvarlak (round) ve anatomik ( damla seklinde) protezler mevcuttur. Yuvarlak sekilli protezlerde alçak,orta ve yüksek profilli alt gruplari vardir.

Hangi protezin çesidinin kullanilacagina, protezin meme altina mi, kas altina mi konulacagina nasil karar veriliyor?

Bu tamamen hasta ve cerrahin birlikte karar verebilecegi bir konudur. Hastamiz, dogal görünümlü bir meme, üst kismi belirgin bir meme, tamamen protez oldugu belli bir meme,giysilerden kendisini gösterecek meme, ameliyatli oldugu belli olmayacak sekilde minimal degisiklik yapilmis meme vb. olarak nasil bir meme istedigini anlattiktan sonra hastanin beden ölçüleri ve gögüs yapisinin muayenesi yapilir. Bu muayeneden sonra estetik cerrah, hastanin istekleri ile beden yapisinin uygunlugunu degerlendirip eger gerekli ise, kendi estetik vizyonu ve tecrübesi dogrultusunda daha iyi bir sonuç için önerilerde bulunur. Daha sonra hangi tür protez kullanilacagina karar verilir.Eger hastanin serumlu veya silikon jelli olarak herhangi bir israri yok ise cerrah sonuçlarina güvendigi protez türünü kullanacaktir. Bazi özel durumlarda estetik cerrah hastanin isteklerinin iyi olmayacagini tereddütsüz bir sekilde anlatmalidir.Örnegin; yüzücü bir bayanin gögüs kasinin altina protez yerlestirilmesinin uygun olmayacagi gibi.

Meme protezinin hamilelige ve süt vermeye etkisi var midir?

Meme protezlerinin (özellikle kas altina konuldugunda), süt verme islevi ve hamilelik üzerine negatif etkileri söz konusu degildir.

Meme büyütme (protez) ameliyatlari meme duyusunu etkiliyor mu?

Meme büyütme (protez) ameliyatlarinda genel olarak his duyusunun etkilenmesi beklenmez.

Meme protezi ameliyatlarinin meme kanseri olusumuyla bir ilgisi var midir?

Meme büyütme isleminde kullanilan silikona bagli meme kanseri gelistigini gösteren herhangi bir kanit bulunamadigi gibi son yapilan çalismalarda meme protezi olan bayanlarda meme kanserinin, meme protezi olmayanlara kiyasla yaklasik % 30 daha az görüldügü ortaya konulmustur.

Meme ameliyatlari sonrasi mutsuzluk nedenlerinden biri de ameliyat izleri, kullanilan tüm tekniklerde ayni sekilde iz mi kaliyor yoksa izin daha az oldugu teknikler var mi?

Eger hastanin yara iyilesmesi normal ise basarili bir meme büyütme ameliyati sonrasi kalacak iz yok denecek kadar azdir, zaten bir süre sonra da yok olup gider. Meme küçültme ameliyatlarinda ise mutlaka iz kalacaktir. Önemli olan bu izin ne kadar az bir alanda ve ne kadar belirsiz oldugu, sutyenden ve giysilerin dekoltelerinden disariya tasip tasmadigi ve özel hayatini negatif olarak etkileyip etkilemedigidir. Klasik ters “T” tekniklerinde areola (meme ucu çevresindeki koyu alan) çevresinden baslayip asagiya dogru inen ve memenin altindaki dogal kivrimdan her iki yana uzanan, hem dikey hem de yatay kollari olan ters “T” seklinde bir iz kalir: 1970’lerde ortaya atilan ancak, planlanmasinda bir takim degisiklikler yapilmasi, uygulama asamasinda da teknige liposaksin eklenmesi sonrasi, daha güzel bir meme sekli elde edilebilmesiyle, yaklasik on yil önce popüler olan “vertical Mammoplasty” tekniginde ise meme altindaki kivrimda yatay iz birakilmamaktadir. Ameliyat sonrasi iz ters“T” seklinde degil de sadece “I” seklinde düz bir dikey çizgi olarak kalir. Bu iz de oldukça iyi iyilesir ve hastayi özel iliskilerinde kesinlikle rahatsiz etmeyen, belli belirsiz bir izdir.

Meme küçültme (reduction mammoplasty) ameliyatlari süt verme islevini ve meme duyusunu etkiliyor mu?

Bu ameliyatlarda süt üreten bezler ve sütü meme ucuna tasiyacak kanallar mutlaka etkilenecektir fakat etkilenmenin boyutu ve kalici olup olmayacagi tercih edilen teknikle dogrudan iliskilidir. Meme basi duyusundaki etkilenme derecesi de ayni sekilde teknikle iliskili olarak degisecektir. Bazi meme küçültme ameliyat tekniklerinde meme ucu duyusu tamamen kaybolmakta, bazilarinda ise hiç degismemektedir.

Meme küçültme ameliyatlari sadece estetik amaçla mi yapilir?

Meme küçültme ameliyatlari sadece estetik amaçla degil, ayni zamanda saglik amaciyla da yapilabilir. Bazi büyük memeler kisinin ruh sagligini etkiler veya asosyal bir kisilige sokar ise yada bel ve boyun agrisi, meme altinda pisik ve mantar olusumlari, yatarken nefes almada zorluk, yürürken çabuk yorulma gibi sikintilara neden oluyor ise meme küçültme ameliyatlari zaten bu sikintilardan kurtulmak için gereklidir.

Estetik amaçli meme küçültme ameliyatlarinin meme kanseri olusumuyla bir ilgisi var midir?

Yapilan çalismalar göstermistir ki meme küçültme operasyonu geçiren bayanlarda kanser gelisme riski, küçültme operasyonu geçirmeyenlere oranla %40 civarinda azalmistir.

Her iki meme arasinda sarkiklik veya büyüklük olarak bir asimetri varsa yada areola denilen koyu kisimlarin boyutlari farkliysa bunlar düzeltilebiliyor mu?

Meme ve areola asimetrileri hem küçültme hem büyütme hem de diklestirme operasyonlarinda simetrik hale getirilir. Es zamanli olarak meme sarkikliklari da düzeltilir. Eger meme büyüklügü normal ama sarkiklik mevcut ise büyüklük degistirilmeden sadece meme diklestirme ameliyati uygulanir.

Meme diklestirme (Mastopexia) ameliyati nedir?

Büyük memelerin sarkik olma olasiligi daha fazlayken, bazen hamilelik,emzirme vb. nedenlerden dolayi küçük memeler de genç ve dik görünümlerini yitirerek sönmüs bir balon gibi sarkik görünebilirler. Meme büyüklügünü degistirmeden sadece sarkikligin giderilmesi ameliyatlarina meme diklestirme ameliyati denir. Çok sayida meme diklestirme ameliyat teknigi vardir. Bu ameliyatlarin bir kismi lokal anestezi altinda yapilabilir. Sonuçlari mutlu edicidir. Bu ameliyat sonrasi memeler diri bir görünüm kazanirlar.

Meme ucunun disariya dogru çikamadigi, çukur seklinde içeride kalmis oldugu memelere yapilabilecek bir sey var mi?

Meme ucunun içeride olmasi hem görünümü nedeniyle sikinti nedeni olur, hem cinsel hayati etkiler hem de emzirme döneminde birtakim yetersizliklere yol açar. Meme basi, cerrahi olarak disari çikarilabildigi gibi çok çikintili meme ucunu da küçültmek mümkündür.

Erkeklere meme küçültme ameliyati yapilir mi?

Erkeklerde meme büyümesi bazi ilaçlarin kullanilmasi sonucu olabilir, bazi hastaliklarda da meme büyümesi gelisebilir. Bazen de (örnegin vücut gelistirme için) hormon kullanan kisilerde meme büyüyebilir. Bunlarin disinda bebeklik ve ergenlikde oldugu gibi tamamen fizyolojik meme büyümeleri de olabilir. Erkeklerdeki bu meme büyümesine jinekomasti denir. Jinekomasti ameliyatinda fazla gelismis meme dokusu alinir. Operasyona liposaksin (liposuction) da eklenebilir. Jinekomasti ameliyatlari, sonuçlari oldukça dogal ve iz problemi olmayan mutlu edici ameliyatlardandir.
Bul
Cevapla
« Önceki | Sonraki »


Foruma atla:


Konuyu görüntüleyenler: 1 Misafir