Değerlendir:
  • 0 Oy - 0 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Parfümün Tarihçesi
#1

Yonca Toptan Toptan Alışveriş

Parfüm ve sabun
Büyük bir medeniyete imza atan ve hakkında hâlâ onlarca teori bulunan Mısır medeniyeti eczacılık ve güzel kokuda da çok bilgili ve araştırmacıydı. Mısırlıların sabun kullanıp kullanmadıkları konusu tartışmalıdır. Mısırlılar çok temiz bir halktı. Rahipler başlarını her gün, tüm bedenlerini ise üç günde bir yıkarlardı. 

Kokulu duman anlamına gelen parfüm kelimesi dilimize Latinceden girmiştir. Tarihçesi neredeyse insanlık kadar eski olan parfüm iilk 14. YY’da günümüzdekilere benzer şekilde üretilerek macar kraliçesine atfen “Macar suyu” olarak adlandırılmıştır.
parf%25C3%25BCm.jpg
Parfümün gelişme süreci 16 YY’da cam sanatının gelişip ilerlemesiyle hızlanmıştır. En fazla da fransada üretilmekteydi. 17 ve 18. YY’da gelişen parfüm endüstrisi 20. YY’da artık muhteşem kokuları ve tasarım harikası şişeleriyle de göz doldurmaya başlamıştır. Günümüzde parfüm yalnız vücut kokusu olarak değil kişilikleri belirleyici olması açısından da kadın ve erkeklerin yaşamlarının birer parçası durumuna gelmişlerdir. Bayan parfümleri çiçek ve baharat kokulu çeşitleriyle sunulmaktadırlar.

 Sarışın ve açık tenli kadınlar çiçek kokulu bayan parfümünü tercih etmelidirler.  Baharat kokulu bayan parfümleri ise esmer tenlilerin tercihi olmalıdır. Erkek parfümlerinde Türkiyede en çok aranan kokular çam kokusu ve çikolata kokusudur. çikolata kokusu çağdaş ve bakımlı erkeklerin tercih ettiği parfüm çeşididir. Türkiye’de parfüm endüstrisi oldukça gelişmiş ve bu piyasada yabancı rakipleriyle boy ölçüşecek duruma erişmiştir. İthal parfümler kalite açısından daha üstün gibi görünseler de yurdumuzda üretilen bayan parfümleri, erkek parfümleri artık ithal parfümler kadar beğenilip aranmaktadırlar.
Sabunun kullanıldığı düşünülürse, bunu saponin içeren bitkilerden sağladıkları ya da acı göllerden elde ettikleri sodyum karbonat ile bitkisel ya da hayvansal yağları kaynatarak ürettikleri tahmin ediliyor. 
Bul
Cevapla
« Önceki | Sonraki »


Foruma atla:


Konuyu görüntüleyenler: 1 Misafir